Nkamhua vadītā Somija tiek pie uzvaras pār Latviju – FIBA 2024 Olimpiskās kvalifikācijas spēles Rīga, Latvija

Tampere (Somija) – Somija izcīnīja otro uzvaru pēc kārtas pirms dalības FIBA ​​olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā Valensijā, un to arī izdarīja ar lielām pūlēm.

Pēc Latvijas izvirzīšanas ar 18 punktu pārsvaru Sosenji komandai beigās bija jādara viss iespējamais, lai noturētu uzvaru. 90-84 uzvara.

Latvija pagājušajā gadā pārvarēja galveno spēlētāju trūkumu, lai aizvadītu piekto vietu pagājušā gada FIBA ​​Pasaules kausa izcīņā, un tai būs jādara tas pats, ja tā vēlas sasniegt 2024. gada Parīzes olimpisko basketbola turnīru.

Viņiem otro vasaru pēc kārtas trūkst Kristapa Porziņģa, jo Bostonas nesen kronētajam NBA čempionam tika veikta operācija, lai salabotu, pēc Celtics teiktā, “saplīsis tīklene un izmežģīts stilba kaula aizmugurējā cīpsla”.

Tāpat Latvijai nebūs viena no saviem svarīgākajiem Pasaules kausa spēlētājiem Andra Grazuļa sastāvā, kurš nav atlabis no savainojuma, ko guva spēlējot Itālijā. Grazulis aizvadītajā vasarā bija Latvijas rezultatīvākais ar 14,4 punktiem vidēji spēlē.

Taču pozitīvā puse ir Artūra Žagara un Reharda Lomaža klātbūtne. Abi ir atgriezušies no ceļgala savainojumiem un izskatās gatavi. Žagars īsi pēc Pasaules kausa izcīņas guva savainojumu, kuram tika veikta kreisā ceļgala mediālās sānu saites operācija.

Rehards Lomašs izvirzījās vadībā 2023. gada Pasaules kausa izcīņas Eiropas kvalifikācijas turnīrā.

Lomazs bija Latvijas de facto rezultatīvākais spēlētājs ar 15,6 punktiem spēlē 2023. gada Eiropas Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā, trāpot 43,1 procentus mēģinājumu no distances. Viņš piedalījās 10 no kvalifikācijas spēlēm.

Latvijas izlases treneris Luka Banci aizvadīja draudzības spēli ar savu palīgu “Virtus Polonia” laukumā, somu treneri Lasi Tuovi. Toyovi nesen tika apstiprināts par jauno japāņu Jokohamas B Corsairs treneri Bulgārijas līgā.

Viņš vadīja Sosenji komandu līdz aizraujošai uzvarai ar 73:70 pār Jaunzēlandi šīs nedēļas sākumā. Spēle tika uzvarēta, kad Saso Salins spēles pēdējā minūtē guva tālu “hat-trick”.

READ  Maktums bin Mohammeds Dubaijas izstādē Expo 2020 uzņem Latvijas un Surinamas prezidentus

Spēles stāsts

Lai gan Somija bija vadībā ar 18 punktu pārsvaru un septiņas spēles minūtes turējās vadībā ar 76:63, Somijas līdzjutējiem bija jādara viss iespējamais. Viņi pārspēja Jaunzēlandi tikai pirms divām dienām pēc kapteiņa Saso Salina “hat-trick” spēles pārtraukuma laikā.

Spēcīgu pretinieku komandas atgriešanos noslēdza Rodioness Kurucs, gūstot punktu no groza, samazinot rezultāta starpību līdz 86:84, kad līdz spēles beigām bija atlikušas 55 sekundes.

Rodions Kurucs

Latvija atguva bumbu pēc tam, kad Eliass Valtonens uzbruka Rehardam Lomazam, kad līdz spēles beigām bija atlikušas 37 sekundes. Taču Rolands-Šmits palaida garām iespēju izlīdzināt rezultātu, un soms Eduns Maksoni pēdējos mirkļos realizēja četrus soda metienus, nodrošinot uzvaru. Viņa pēdējie trīs soda metieni tika realizēti pēc tam, kad viņš tika pārkāpts, mēģinot realizēt trīspunktnieku, kad līdz spēles beigām bija atlikušas trīs sekundes.

Neskatoties uz to, ka Saleen piektdienas vakarā nebija ierindā, Sosigenje joprojām ir savi šāvēji. Makhons noteica toni ar diviem trīspunktniekiem, un Somija guva četrus no pirmā piecinieka un pirmās ceturtdaļas beigās izvirzījās vadībā ar 28:21. Žagars, kurš pērn Manilā spēlē par piekto vietu pār Lietuvu uzstādīja Pasaules kausa rekordu ar 17 rezultatīvām piespēlēm, pirmajā ceturtdaļā atdeva trīs rezultatīvas piespēles.

Somija turēja degunu priekšā un puslaikā izvirzījās vadībā ar 42:28, augsti lidojošajam uzbrucējam Olivjē Nkamhua gūstot 10 punktus, bet Aleksandram Madsenam pievienojot 9 punktus.

Lomažs guva 8 punktus, pirmajā puslaikā apsteidzot Latviju.

Spēļu spēlētājs

Savā pirmajā mačā ar Somijas valstsvienību šovasar Nkamhua uzsvēra savu nozīmi komandai, gūstot 21 punktu. Viņam izdevās realizēt 5 no 6 metieniem no laukuma, kā arī divus savus mēģinājumus realizēt no aiz loka.

READ  Latvija šodien atklāj ziemas peldēšanas sezonu

Nkamhua, kurš spēlēja pagājušā gada pasaules čempionātā, labdarības sarakstā bija devītajā vietā no 11.

Spēles statistika

Somija ir pazīstama ar trīspunktnieku trāpīšanu, un viņiem tas tik labi izdevās, trāpot 11 no 26 mēģinājumiem (42%), turklāt rezultatīvākā Salina prombūtnē. Somija spēja uzvarēt, neskatoties uz savu pārākumu atlēkušo bumbu skaitā, ar rezultātu 39-31.

Spiediens aizsardzībā nebija pārliecinošs, tomēr Somija guva 31 punktu. Pie ļoti svarīgā soda metienu līnijas Somija realizēja 23 no 28 mēģinājumiem (82 procenti), bet Latvija tikai 16 no 23 mēģinājumiem (69 procenti).

Latvijas izlases kapteinis Dāvis Bertāns guva 10 punktus, taču aizmeta garām visus astoņus mēģinājumus no tālās distances.

No spēles gūtās mācības

Bez zvaigznes Lauri Markkanena Valensijā notiekošajā OQT Somijai neapšaubāmi pietrūks sava talismana, taču Nkamhua sniegums valstsvienībai ir devis vairāk cerību, ka viņi varēs izaicināt Poliju un Bahamu salas B grupā un, iespējams, uzvarēt šajā turnīrā, lai sasniegtu Parīzi.

Spānija kopumā būs favorīte, bet Socienge komandai ir liela pieredze, kas šonedēļ bija redzama mačos pret Jaunzēlandi un latviešiem.

Somija ir pieradusi pie lielām pārsvariem, kas notika pasaules čempionātā pret Japānu un arī pret Latviju šovakar, lai gan Sosigenje šoreiz izdzīvoja.

Arī Somijas talantu pūlim nav gala. Miro Litls, kurš pārgāja no Baylor, lai šosezon spēlētu Jūtas komandā, kur pirms spēlēšanas NBA spēlēja somu leģenda Hannu Motulua, no rezervistu soliņa guva punktu un spēli pabeidza ar 13 punktiem. Little spēlēja Somijas izlasē, kad tā sasniedza 2022. gada FIBA EuroBasket čempionāta ceturtdaļfinālu, kā arī bija pagājušā gada Pasaules kausa izlasē.

READ  Tūkstošiem cilvēku tika pakļauti strāvas padeves pārtraukumiem straujās kušanas / izstrādājuma dēļ

Vēl vairāk talantu izceļ 17 gadus vecā Mika Mārinena otrā klātbūtne pēc kārtas, kura tēvs Kimmo Mārinens Somijas izlasē piedalījās daudzos mačos, tostarp 2014. gada Pasaules kausa izcīņā Bilbao. Mika māte Dženija Lāksonena bija ilggadēja Somijas sieviešu izlases spēlētāja. Viņa par godu Mika trenēšanai viņa jaunībā Jervenpē.

Runājot par Latviju, viņi vēl nešauj uz visiem cilindriem, taču Banci ir lieliski vadījis Baltijas izlasi un noteikti pieņems smagus, bet pareizos lēmumus, kad runa ir par savu komandu.